Koncertowa inauguracja projektu „Twoje Serce, Twoim Życiem”

O tym, jak ważne w życiu każdego człowieka jest zdrowie można było się przekonać w czasie konferencji, którą samorząd powiatu piotrkowskiego zorganizował w dniu 24 stycznia 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej.

a (25)

Niedzielne wydarzenie zainaugurowało program profilaktyki zdrowia „Twoje Serce, Twoim Życiem”. Projekt ma na celu promowanie zdrowego stylu życia, poprzez uświadomienie mieszkańcom czynników ryzyka chorób układu krążenia. Do udziału w programie samorząd powiatowy zaprosił solidnych partnerów: samorządy gminne, organizacje społeczne, czyli Koła Gospodyń Wiejskich i Kluby Sportowe, a także Ośrodki Pomocy Społecznej i Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu starosta powiatu Stanisław Cubała zaledwie w 10 procentach za to czy będziemy zdrowi, odpowiada opieka medyczna, czyli ośrodki zdrowia i szpitale. Nie wszystko zależy od lekarzy i pielęgniarek. Zdaniem profesora Wojciecha Drygasa Kierownika Katedry Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, należy poważnie spojrzeć na analizy, które powiat piotrkowski, w kryterium zachorowalności na choroby układu krążenia, plasują w krajowej czołówce. – Dlatego gratuluję władzom powiatu, że przygotowali tak dobry projekt, który uzyskał dofinansowanie z funduszy norweskich i budżetu państwa – stwierdził profesor Drygas. – To ogromna szansa na zmianę dotychczasowych złych nawyków żywieniowych, pozbycia się nałogu jakim jest palenie, a także zadbania o dobrą kondycję poprzez zajęcia ruchowe.
Wkrótce na terenie wszystkich gmin powiatu piotrkowskiego ruszą po trzy Akademie: Dobrej Rady, Ruchu i Zdrowego Żywienia, które uruchomione zostaną m.in ośrodkach pomocy społecznej, w funkcjonujących świetlicach wiejskich czy klubach sportowych. Starosta powiatu wraz z Przewodnicząca Rady Powiatu Piotrkowskiego Pauliną Dziadczyk wręczył statuetki dla 25 przedstawicieli stowarzyszeń i grup nieformalnych, które poprzez swoje przedsięwzięcia promowały zdrowy styl życia, lokalne tradycje, także te kulinarne oraz postawy proekologiczne. Wydarzenie uświetniły występy Orkiestry Dętej OSP z Longinówki, zespołu Mali Piotrkowianie z Niepublicznego Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Piotrkowie, Zespołu Pieśni i Tańca Gorzkowice, a gwiazdą wieczoru był wspaniały duet: Halina Kunicka i Czesław Majewski.

Ponadto wszyscy zaproszenie goście dzięki uprzejmości pielęgniarek Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie Tryb. mogli skorzystać z punktu medycznego i dokonać pomiaru ciśnienia lub poziomu cukru we krwi oraz uczestniczyć w poczęstunku, który w całości skomponowany był zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

Konferencja była współfinansowana ze środków funduszy norweskich oraz budżetu państwa w ramach PL13 Programu Zmniejszania Społecznych Nierówności w Zdrowiu.